Dodany: 2013-12-20 14:15:30

 

Kolor diody led – materiały półprzewodnikoweNiewiele osób wie, z czego tak naprawdę zbudowane są wyświetlacze, które widzimy naokoło siebie, albo żarówki ledowe. Generalnie ludzi nie interesują takie kwestie, dopóki dany sprzęt działa.

 

Tak jest również w przypadku żarówki led najtaniej. Jednak warto czasem zastanowić się nad takimi kwestiami, ponieważ mogą się one okazać przydatne w życiu. Stosujemy przecież żarówki led najtaniej na co dzień i jak pewnie zauważyliśmy, mają one różne kolory.

Jeśli chodzi o kolory diod, to generalnie zależne są one od dwóch rzeczy. Koloru światła, jaki dany dioda emituje oraz oczywiście obudowy takiej żarówki led najtaniej. Zazwyczaj kolor światła pokrywa się z kolorem obudowy, ale nie jest to konieczne i nie dzieje się tak zawsze. Te kolory powstają w wyniku elektroluminescencji w półprzewodnikach, które tworzą diody LED. Oczywiście zjawisko elektroluminescencji, jak łatwo się domyśleć, powstaje dzięki temu, że taką diodę zasila prąd. Jak więc widać, kolory diod nie są zależne wyłącznie od obudowy tak, jak w przypadku zwykłych żarówek, które świecą właściwie tylko w jednym kolorze..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Kolor diody led – materiały półprzewodnikowe
Nick: