Dodany: 2013-12-20 14:03:52

 

Działanie diody ledChyba większość z nas używało kiedyś żarówki led najtaniej, chociaż może nie do końca zdawaliśmy sobie z tego sprawę. Takich właśnie diod używamy często nieświadomie. Chociażby wtedy, gdy wyłączamy codziennie rano budzik. Takie diody są właśnie stosowane w tego rodzaju wyświetlaczach. Jednak w jaki sposób działają tak naprawdę żarówki led najtaniej?

 

Działanie tego rodzaju żarówki led najtaniej opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. Brzmi bardzo skomplikowanie, jednak nie jest to trudny do zrozumienia proces. Aby udało się „zaświecić” taką diodę, konieczne jest zastosowanie półprzewodników. Dlatego właśnie do diod LED stosuje się zazwyczaj arsenek galu.

 

Jest to najpopularniejszy materiał do budowania żarówki led najtaniej. W wypadku diod bardzo ważne jest zjawisko luminescencji, które polega na emitowaniu przez materię promieniowania elektromagnetycznego pod wpływem czynnika pobudzającego. Oczywiście w wypadku diod tym czynnikiem pobudzającym jest po prostu prąd elektryczny, dostarczany z zewnątrz.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Działanie diody led
Nick: